Koła podporowe do przyczep — najważniejsze informacje, jakie musisz znać przed zakupem

2024-02-27
Koła podporowe do przyczep — najważniejsze informacje, jakie musisz znać przed zakupem



Koło podporowe do przyczepy to kluczowa część pozwalająca z łatwością manewrować przyczepą samochodową lub kempingową. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie stabilności przyczepy podczas postoju oraz podczas manewrów. Musisz wiedzieć, że prawidłowy dobór kół podporowych zarówno do pojazdu, jak i charakterystyki ich użytkowania, a także ich właściwa konserwacja, są niezwykle ważne. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. dlaczego sprawdzenie obciążenia dyszla w przyczepie jest ważne oraz kiedy wybrać koło podporowe twarde, a kiedy pompowane.




Spis treści:

  1. Do czego służy koło podporowe?
  2. Koło podporowe — zalety rozwiązania
  3. Z czego wykonuje się koła podporowe?
  4. Koła podporowe pompowane czy twarde — które wybrać?
  5. Rodzaje kół podporowych do przyczep
  6. Na co zwrócić uwagę wybierając koło podporowe do przyczep?


koło podporowe do przyczepy

Do czego służy koło podporowe?

Koło podporowe do przyczepy to jeden z podstawowych elementów jej wyposażenia. Choć prawnie nie musisz go posiadać, zapewniamy, że będzie ono znacznym ułatwieniem podczas korzystania z pojazdu.

Koła podporowe można stosować w samochodowych przyczepach klasycznych — zarówno lekkich, jak i cięższych. Doskonale sprawdzają się także jako element wyposażenia przyczep kempingowych, rolnych, ciężarowych czy tych do transportu łodzi.

Głównym zadaniem koła podporowego jest utrzymanie przyczepy w stabilnej pozycji. Z powodzeniem wykorzystasz ją zarówno podczas postoju, jak i w czasie jazdy po nierównym terenie. Dodatkowo wspomaga także manewrowanie. Oznacza to, że koło podporowe, choć jest niewielkie, skutecznie wpływa na poziom bezpieczeństwa użytkowania przyczepki, np. podczas parkowania lub cofania. Dla wielu kierowców, którzy wykonują na co dzień manewry z przyczepką, koło podporowe jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia.

koło podporowe do przyczepy_v1

Koło podporowe — zalety rozwiązania

Pierwszą i zasadniczą zaletą koła podporowego jest bezpośrednie przełożenie na wygodę użytkowania przyczepy. Dzięki niemu zachowuje ona stabilność, zarówno podczas jazdy, jak i postoju.

Kolejną zaletą, która powinna mieć znaczący wpływ na wybór tego rozwiązania, jest ochrona mechanizmów podporowych w pojeździe przed nadmiernym zużyciem, dzięki czemu użytkownik może liczyć na ich mniejszą awaryjność, a tym samym oszczędności.

Stosując koło podporowe możesz mieć także pewność, że bez problemu założysz przyczepę na hak i tak samo ją rozmontujesz. Samo koło podporowe jest proste w montażu i demontażu, dlatego też, mimo że ta część nie jest obowiązkowym wyposażeniem przyczepy, warto je zamontować.

Z czego wykonuje się koła podporowe?

Koła podporowe do przyczep kempingowych i samochodowych zbudowane są z kilku elementów, które w celu zapewnienia wytrzymałości i stabilności współpracują ze sobą. Do najważniejszych części należą rama, na której zamontowane jest koło, a także mechanizm regulacji wysokości. Ramy wykonuje się zazwyczaj z wysokiej jakości stali nierdzewnej, którą dodatkowo pokrywa się warstwą ocynkowaną, co przekłada się na odporność części na korozję, a także uszkodzenia mechaniczne. Same koła dostępne są w dwóch wersjach: twardym i pompowanym. Najpopularniejsze są koła gumowe, (np. dostępne w naszej ofercie koło podporowe PRUFTREX), które na tle pozostałych wyróżniają się elastycznością i trwałością.

koło podporowe do przyczepy samochodowej

Koła podporowe pompowane czy twarde — które wybrać?

Zastanawiasz się, czy wybrać koła pompowane czy twarde? Musisz wiedzieć, że każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Poznaj szczegóły i dokonaj właściwego wyboru.

Pompowane koła podporowe do przyczepy są lżejsze, a tym samym łatwiejsze w transporcie. Dodatkowo gwarantują znacznie lepszą amortyzację, która jest ważna podczas korzystania z tej części na nierównym terenie. Minusem koła pompowanego jest to, że może zostać przebite, co przekłada się na ryzyko utraty odpowiedniego ciśnienia w oponie.

Koła podporowe do przyczep pompowane są stosunkowo szerokie, dzięki czemu masa rozkłada się na większą powierzchnię. Jest to zatem idealne rozwiązanie, jeśli często manewrujesz przyczepą na mokrym lub miękkim terenie.

Twarde koła podporowe do przyczep są bardzo wytrzymałe, co oznacza, że warto zastosować je do przyczep towarowych, które wykorzystuje się np. na budowach, na których koła pompowane mogą szybko się uszkodzić. Minusem tego rozwiązania jest brak amortyzacji, co przełoży się na pojawienie się sporych wibracji całej przyczepy, przez co manewrowanie nią na nierównym terenie może być utrudnione.

twarde koło podporowe

Rodzaje kół podporowych do przyczep

Koła podporowe do przyczep można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od zastosowania i konstrukcji. Do najczęściej wymienianych należą:

  • koła podporowe stałe — są to części, w których nie można regulować wysokości. Montowane są do ramy przyczepy na stałe, a ich głównym zadaniem jest bezpieczne utrzymanie przyczepy w pozycji stałej podczas postoju. Koła tego typu są przede wszystkim tanie i proste w montażu, jednak nie są tak komfortowe w użytkowaniu, jak koła regulowane. Koła podporowe stałe mocowane są za pomocą specjalnego uchwytu, np. obejmy koła podporowego PRUFTREX Uchwyt zaciskowy, średnica rury 48 mm, obciążenie 250 kg, KOPRUA002.
  • koła podporowe regulowane — jest to bardziej zaawansowane rozwiązanie, dzięki któremu jesteś w stanie dostosować wysokość tej części do przyczep do swoich aktualnych potrzeb. Pozwala to na uniknięcie problemów związanych z użytkowaniem koła na nierównym terenie, czy ze zmianą obciążenia przyczepy. Regulacji wysokości koła można dokonać za pomocą specjalnego mechanizmu, który możesz obsłużyć ręcznie lub za pomocą narzędzi.
  • koło podporowe automatyczne — jest to najbardziej zaawansowany rodzaj, dzięki któremu możesz liczyć na maksimum bezpieczeństwa i wygody. Decydując się na to rozwiązanie, możesz wykorzystać automatyczną regulację, dzięki której nie musisz martwić się o prawidłowe ustawienie koła. Cały mechanizm, w zależności od rodzaju koła, może być napędzany elektrycznie lub hydraulicznie.

koło podporowe do przyczepy gumowe

Na co zwrócić uwagę wybierając koło podporowe do przyczep?

Właśnie stoisz przed wyborem koła podporowego do przyczepy kempingowej lub samochodowej? Jeśli chcesz wybrać dobrze, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • ładowność przyczepy — to od niej zależy, jaką nośność koła powinieneś wybrać, aby wytrzymało ono określone obciążenie;
  • wagę — standardowe koła podporowe dostępne na rynku wyposażone są jedynie w korbę, która umożliwia podniesienie przyczepy na określoną wysokość haka holowniczego. Droższe modele mają wbudowaną wagę, dzięki której jesteś w stanie w prosty sposób sprawdzić aktualne obciążenie haka;
  • rozmiar — decydując się na szersze koła podporowe, zapewniasz sobie prostsze manewrowanie przyczepą na miękkiej powierzchni.

Koła podporowe do przyczep — podsumowanie

Jeśli chcesz wybrać najlepsze koło podporowe do przyczep, możesz zasugerować się informacjami, które przedstawiliśmy w naszym artykule. Rekomendujemy również kontakt ze specjalistami ze sklepu internetowego traild.pl, którzy z pewnością pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie, które przez wiele lat będzie spełniało Twoje potrzeby.

Autor: Zespół traild.pl

schemat koła podporowego do przyczepy

Przeczytaj także:

Polecane

pixel